Majid

برای تقویت ماشین کورس پیستون بهتر است یا قطر پیستون؟

پست های پیشنهاد شده

Majid    4508

شما در هر موتور یک یا چند سیلندر دارید و در هر سیلندر یک پیستون دارید که البته بالا و پایین می رود و تولید نیرو می کند. اگر در پایین ترین نقطه پیستون یا نقطه مرگ پایین ، حجم هوای بالای پیستون را بتوانید به نحوی اندازه بگیرید شما حجم آن یک سیلندر را به دست آورده اید.


فرض کنید این حجم مانند فراری 456 برابر 456 سی سی باشد، حالا با داشتن دو سیلندر 912 سی سی، حجم موتور خواهیم داشت و با 12 سیلندر ، 5472 سی سی خواهیم داشت . حالا می دانید چرا فراری 550 به این نام خوانده می شود ؟


یعنی یک موتور در هر دو مدل 456 و 550 استفاده شده ولی در اولی حجم یک سیلندر مدل ماشین است ولی در دومی حجم 12 سیلندر تقسیم بر 10 شماره مدل ماشین است. این فضای 456 سی سی را می توان با تعداد زیادی ترکیب مختلف پر کرد. یعنی می توان قطر پیستون را کم کرد و در عوض کورس را زیاد و بالعکس ، البته محدودیتهایی نیز وجود دارد. اگر موتور شما فقط دو سوپاپ برای هر سیلندر داشته باشد قطر پیستون را می توانید به حداقل کاهش دهید ولی در یک موتور چهار سوپاپه دستتان بسته تر است. در اوائل قرن بیستم که پیستون ها از جنس آهن ساخته می شد و حرارت را خوب دفع نمی کرد و از سویی روغنکاری موتور محدود به دیواره های سیلندر بود، خنک کردن وسط یک پیستون بزرگ مشکل ایجاد می کرد و اغلب وسط پیستون بر اثر فشار انفجارهای وارده ، دارای فرورفتگی می شد، بنابراین ترجیح داده می شد که قطر کم باشد و کورس زیاد،


کورس زیاد یعنی شاتون بلند. بعضی ها عقیده داشتند که در شرایط مساوی شاتون بلندها شتاب بهتری داشتند که شاید این به علت سوپاپ های کوچکتر و ورود هوای بهتر در دورهای پایین بود که به این ماشینها در لحظات اولیه حرکت توان بیشتری می داد.


در دوران قدیم نسبت قطر به کورس پیستون به عدد 3 هم می رسید یعنی پیستونی بزرگ با حرکتی محدود که عموما دور بالایی نیز دارد اما این روزها بیشتر این نسبت نزدیک به هم هستند مگر در موارد استثنایی.


همچنین استفاده از پیستونهای آلومینیومی و روغن پاشهایی که از زیر به پیستون روغن می پاشند و وسط آنرا هم خنک می کنند، باعث شده که قطر پیستون هر اندازه ای که لازم است بزرگ باشد. آلومینیوم اگرچه زودتر از آهن ذوب می شود ولی هادی حرارتی فوق العاده ای است و کمتر مثل آهن داغ و ذوب می شود. حالا چگونه می توان با داشتن حجم موتور یک ماشین و یکی از اعداد کورس یا پیستون ، دیگری را محاسبه کرد؟


 


ماشین هشت سیلندري داریم که حجم موتور آن ٤٠٠٠ سي سي بوده و قطر پیستون آن 8 سانتی متر است، کورس پیستون چقدر است ؟ 


جواب: چهار هزار تقسیم بر هشت می شود 500 سی سی برای هر سیلندر.


مساحت پیستون = شعاع X شعاع X عدد پی= ٤x٤xP =٥٠/٢٤ 


حجم سیلندر (استوانه) = مساحت پیستون x کورس پیستون


٥٠٠سی سی = ٥٠/٢٤ X كورس پيستون.   


کورس پیستون = ٥٠/٢٤  /٥٠٠  = ٩/٩٥


پس این موتوری است که کورس پیستون آن  ٩٩/٥ میلیمتر است و قطر پیستون ٨٠ ميليمتر.


چنانچه نسبت قطر به کورس یا بالعکس حدود عدد یک باشد به این موتور


می گویند موتور مکعبی SQUARE .


موتور بوگاتی ویران با قطر و کورس 86 میلیمتر یک موتور SQUARE محسوب می شود و موتور ب ام و  M52نیز با داشتن قطر و کورس 84 میلیمتری و یا مرسدسM116 با موتور 5547 سی سی و با قطر  ٩٦/٥ میلیمتر و کورس  ٩٤/٨  موتورهای مکعبی هستند.


موتورهای فوق مکعبی OVER  SQUARE یا موتورهای شاتون کوتاه، این نوع پیستون در موتورهای باکسر خیلی محبوبند زیرا موتور جمع و جور می شود و هر افزایش در طول شاتون با توجه به دو شاتون که در مقابل هم کار می کنند ، عرض موتور باید دو برابر افزایش یابد مانند موتورهای پورشه و سوبارو فارستربكار رفته با قطر ٨٦ میلیمتر و کورس  ٦٨/٧ میلیمتر نیز چنین موتوری است.


 


موتورهای فورمول یک از مدل EXTREME OVER  SQUARE  هستند که چون نمی توانند با حجم موتور بازی می کنند با دور موتور، قدرت موتور بیشتر را به دست می آورند و دور موتور بیشتر لازمه اش شاتون های کوتاه است .


در این موتورها نسبت قطر به کورس به  ٢/٥ هم می رسد و در عوض 18000 دور در دقیقه می زند.


 موتورسیکلت دوکاتی با نسبت  ١/٨٤ به 1 که  SUPER QUADRO نام دارد معنایش همان SUPER SQUARE  است.


موتورهای زیر مکعبی UNDER SQUARE یا موتورهای شاتون بلند در یک موتور ثابت ، موتورهای شاتون بلند اصطکاک بیشتری تولید می کنند و روی میل لنگ نیز فشار می گذارند. دراین موتورها سعی می شود که تنظیم بگونه ای باشد که موتور حداکثر تورگ خود را در دورهای پایین تولید کند. این موتورها باریک و بلند هستند. موتور ماشینهای موتورجلو کوچک اکثرا از این گونه هستند. چنین موتوری میتواند قطر 71 میلیمتر و کورس 84 داشته باشد.


موتور جیپ ویلیز یک موتور زیر مکعبی بود. موتور میتسوبیشی لنسر اولوشن نیز یک موتور زیر مکعبی است. موتور کشتی ها نیز اکثرا زیر مکعبی هستند.


موتور سیکلت کاواساکی Z1300 مجهز به موتور شش سیلندری است که برای باریک ساختن زیر مکعبی بود.


بنابراین علاوه بر محاسبات فنی ، جایی که سایز موتور می تواند تاثیری منفی بر روی فضای نصب آن داشته باشد، مهندسین با بازی کردن با اعداد کورس و قطر پیستون ، سایز دلخواه موتور را  برای جائی که  موتور باید نصب شود  به  دست    می آورند.


حالا کورس بهتر است یا قطر؟ بستگی دارد برای چه کاری و چه فضایی بخواهید آنرا به کار ببرید.


به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری


 • مطالب مشابه

  • توسط Javad.H
   اولین تصاویر تیونینگ شده فورد موستانگ  جدید توسط تیونر  Roush ارائه شده است.
    

    
   بزرگ تر شدن ورودی هوای بر روی درب پوش موتور،قرار گرفتن افقی چراغ روشنایی در روز بر روی ورودی هوای جلو،ایجاد حالت مستطیلی در روی سپر که در کنار آن دو چراغ گرد قرار دارد،و همچنین تقیراتی دیگر که موجب عضلانی شدن و چهره ای خشن از از این با دی کیت شده است.
    
    
    
    
    
   همچنین در قسمت عقب چهار خروجی اگزوز قرار دارد،هم چنین با ایجاد لبه ای برروی اسپویلر را کمی بزرگتر کرده است.
    
   اینهم تصویر مدل معمولی موستانگ 2015

  • توسط Javad.H
   تیونر eBay Motors به تازگی برای Z32 300 ZX نیسان یک کیت بدنه به شکل رونتون طراحی کرده است ، تا کسانی که توانایی خرید لامبورگینی واقعی را ندارند و عاشق ، لامبورگینی هم هستند بی نصیب نمانند. قیمت این کیت 42 هزار دلار است که البته ارزان هم نیست ، اما از مدل واقعی آن که بیش از 2.5میلیون دلار می باشد ،ارزان تر است.
    

    

    

    

    

   هر جند که داخل آن اصلا شبیه مدل واقعی نیست.
    

    

    

   این هم عکس واقعی رونتون
  • توسط Javad.H
   کمپانی Liberty Walk به تازگی نسبت به معرفی کیت بدنه ی آیرودینامیکی از لامبورگینی آونتادور LP700-1 اقدام کرده است.
   جنس این کیت از پلاستیک فشرده و فیبر کربن می باشد.
    

    
   این کیت بدنه شامل سپر و اسپویلر جلو، دیفیوزر جانبی، اسپویلر عقب و دیفیوزر عقب و همچنین شامل گلگیرها و سیستم تعلیق اسپرت نیز می باشد.
    

    

    

   قیمت های کیت بدنه همرا با دیگر لوازم جانبی
    
   این تیونر به هیچ عنوان تغییری در پیشرانه ی 12 سیلندر700 اسب بخاری کمپانی نداشته است.
    
   تهییه ی خبر و نوشته :Javad
   منبع